Blog TR

Çocuklar İçin Enstrüman Seçimi

Herkese merhaba! Enstrümanlar konusuna geçen hafta kaldığımız yerden devam. Bugün enstrümanları tek tek ele alacağım. 

🎈Piyano: Bence müzik teorisini öğretmek için ideal enstrümanlardan birisi. Akort sorunu (belli aralıklarla enstrümanın akortu yaptırıldığı sürece) yok. Dezavantajı: Çok uygun fiyatlı değil ve yer problemi olabiliyor. Çözüm: Bazı e-piyanoların kalitesi çok iyi oluyor, daha uygun fiyatlılar ve daha az yer kaplıyorlar. 

🎈Gitar: Piyanoya göre alması, saklaması, çocuk sevmezse geri vermesi daha kolay. Dezavantajı: Nota sistemini ilk gitar üstünde öğrenmek çocuklar için her zaman çok kolay olmayabiliyor. Bir de başta bazen parmak acıtıyor. Çözüm: Eğlenceli metodlar ve sabır.

🎈Keman: Alması, taşıması, saklaması yine nispeten daha kolay. Dezavantajı: Perdesiz enstrüman olduğu için başta notaları öğrenmesi ve bulması zor olabiliyor. Ayrıca uzun süren yay çekme sürecinde ailenin biraz sabırlı olması gerekiyor. Çözüm: gitar ile aynı.

🎈Ukulele: Küçüklüğü, taşıma kolaylığı, sempatik sesi büyük avantaj. Akorları öğrenmesi ve çalması da çok karışık değil. Dezavantajı, yine gitarda olduğu gibi nota sistemini öğrenmede başta belki biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. 

🎈Davul/Bateri: Ritm öğrenmek ve çalmak bazı çocuklar için çok ama çok keyifli. Dezavantajı ise yüksek sesli olması ve her yere kolay kolay sığmaması. Çözüm: Benim uzmanlık alanım olmamakla birlikte meslektaşlarımın e-drums kullandıklarını ve kulaklıkla rahatlıkla çalıştıklarını gözlemliyorum. 

🎈Nefesli Çalgılar: Flüt veya klarnet bazı çocuklar için ideal enstrüman olabiliyor. Biliyorum herkes çok sevmiyor, ama blokflüt bu iki enstrümanı öğrenmeden önce güzel bir altyapı sağlayabilir. Fiyatı uygun, taşıması da kolay. Almanya’nın kimi konservatuvarlarında anadal olarak da okutuluyor. Bu konu ile ilgili @yineyeniyeniden90lar podcast’inin 12. bölümünde uzun uzun konuşmuştum.

Bu saydıklarım dışında birçok farklı seçenek mevcut. Ve tek bir doğru/yanlış yok. Çocukların sesini, tutuşunu, çalmasını en keyifli buldukları enstrümanı tercih etmeleri bu işin daha uzun soluklu olmasını sağlayacaktır. Umarım faydalı olmuştur. 🎈🎈

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s