Instrument Reviews / Enstrüman Değerlendirmeleri

⭐️ Reviews of musical instruments for children. They are all based on my own observations and experiences over the years.

 • Piano: I think it is one of the ideal instruments for music theory lessons. There is no tuning problem (as long as the instrument is periodically tuned). Disadvantage: It is not very affordable and can be a space problem. Solution: It can be a space problem: some electric pianos are of very good quality, are more affordable and take up less space.
 • Guitar: It is easier to buy, keep and return if the child does not like it compared to the piano. Disadvantage: It is not always easy for children to learn the staff on their first guitar. Also, the finger sometimes hurts in the beginning. Solution: playing methods and patience.
 • Violin: It is still relatively easy to take, carry and store. Disadvantage: Since it is a fretless instrument, it can be difficult to learn and find notes at the beginning. In addition, the family must be patient during the long bowing process.
 • Ukulele: Its small size, its easy to carry, sympathetic voice is a big advantage 🙂 It is not too complicated to learn and play chords. The disadvantage is that it can be a bit confusing to learn the musical notation system at the beginning because it is still on the guitar.
 • Davul / Drums: Learning and playing rhythm is very, very pleasant for some children. The downside is that it is too loud and does not fit everywhere without problems. The solution: Although it is not my specialty, I notice that my colleagues use e-drums and work comfortably with headphones.
 • Wind Instruments: Flute or clarinet can also be an ideal instrument for some children. I know that not everyone likes it very much, but Blockball can provide a good background before learning these two instruments. Affordable and easy to transport. It is also taught as a main subject at some conservatories in Germany. I talked about it for a long time in the 12th episode of the podcast Yine Yeni Yeniden 90’lar. 

The instruments I mentioned last week are an infinite world. The fact that the children try it themselves and choose the instruments they like to play, hold in their hands and play will make their relationship with the instrument longer. It is also very encouraging for children to have someone at home playing an instrument, as far as I can see.

I hope it was useful. You can leave your comments and questions below.

🎈Çocuklar için enstrüman değerlendirmeleri. Hepsi yıllar içinde kendi gözlem ve tecrübelerime dayanıyor. 

 • Piyano: Bence müzik teorisini öğretmek için ideal enstrümanlardan birisi. Akort sorunu (belli aralıklarla enstrümanın akortu yaptırıldığı sürece) yok. Dezavantajı: Çok uygun fiyatlı değil ve yer problemi olabiliyor. Çözüm: Bazı e-piyanoların kalitesi çok iyi oluyor, daha uygun fiyatlılar ve daha az yer kaplıyorlar. 
 • Gitar: Piyanoya göre alması, saklaması, çocuk sevmezse geri vermesi daha kolay 🙂 Dezavantajı: Nota sistemini ilk gitar üstünde öğrenmek çocuklar için her zaman çok kolay olmayabiliyor. Bir de başta bazen parmak acıtıyor. Çözüm: Eğlenceli metodlar ve sabır.
 • Keman: Alması, taşıması, saklaması yine nispeten daha kolay. Dezavantajı: Perdesiz enstrüman olduğu için başta notaları öğrenmesi ve bulması zor olabiliyor. Ayrıca uzun süren yay çekme sürecinde ailenin biraz sabırlı olması gerekiyor. 
 • Ukulele: Küçüklüğü, taşıma kolaylığı, sempatik sesi büyük avantaj. Akorları öğrenmesi ve çalması da çok karışık değil. Dezavantajı, yine gitarda olduğu için nota sistemini öğrenmede başta belki biraz kafa karıştırıcı olabilir. 
 • Davul/Bateri: Ritm öğrenmek ve çalmak bazı çocuklar için çok ama çok keyifli. Dezavantajı ise çok sesli olması ve her yere kolay kolay sığmaması. Çözüm: Benim uzmanlık alanım olmamakla birlikte meslektaşlarımın e-drums kullandıklarını ve kulaklıkla rahatlıkla çalıştıklarını gözlemliyorum. 
 • Nefesli Çalgılar: Flüt veya klarnet de bazı çocuklar için ideal enstrüman olabiliyor. Biliyorum herkes çok sevmiyor, ama blokflüt bu iki enstrümanı öğrenmeden önce güzel bir altyapı sağlayabiliyor. Fiyatı uygun, taşıması da kolay. Almanya’nın kimi konservatuvarlarında anadal olarak da okutuluyor. Bu konu ile ilgili Yine Yeni Yeniden 90’lar podcast’inin 12. Bölümünde uzun uzun konuşmuştum. 

Geçen hafta da dediğim enstrümanlar sonsuz bir dünya. Çocukların kendi kendilerine denemeleri, sesini, tutuşunu, çalmasını en keyifli bulduklarını tercih etmeleri enstrüman ile olan ilişkilerinin daha uzun soluklu olmasını sağlayacaktır. Ayrıca evde enstrüman çalan birinin olması da benim gördüğüm kadarıyla çocuklar için çok teşvik edici oluyor. 

Umarım faydalı olmuştur. Yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıya bırakabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s