Which Music Instrument?/ Hangi Müzik Enstrümanı?

⭐️ What is the right instrument to introduce children to music? This is one of the most frequent questions I encounter as a music teacher. There is no single correct answer because every child is a different world and every family is a different universe. But I can try to give some ideas by highlighting some points myself.

First of all, learning and making music by children is not the same as learning to play an instrument. There are different musical activities that can be done with children from a very young age:

  • Singing,
  • Dancing,
  • Using pots, pans and tables at home as rhythm instruments,
  • Singing rhymes,
  • Active listening

etc.

Before we provide child instrument lessons, we should make sure that music has a place in their life. Talking about music, reading the life stories of classical music composers (there are also those written in the form of a children’s book), watching concerts, looking at pictures of instruments, showing the child that a parent or friend plays an instrument and so on. Otherwise, the mere attempt to play the instrument can sometimes remain in the air. After all this, it is very possible that the child will choose one of the instruments that they are interested in, what I think is the best. Their relationship with the instrument, which they started with their own will and enthusiasm, will last longer. It is also very encouraging when someone plays an instrument at home. Children do not want to mix with habits they do not see at home. If you are a parent or caregiver who does not know how to play an instrument, I recommend that you take music lessons with the child – if you have the opportunity. But our times and resources are limited, I know. Therefore, it will be motivating for the child to be with him or her while practising on the instrument (especially in the first few weeks) and to help him or her as you understand it.

I hope it was useful. You can leave your comments and questions below.

🎈Çocukları müziğe başlatmak için doğru enstrüman hangisi? Bir müzik eğitimcisi olarak en çok karşılaştığım sorulardan birisi bu. Tek bir doğru yanıt yok, çünkü her çocuk ayrı bir dünya, her aile ayrı bir evren. Ama kendimce bazı noktaları aydınlatarak biraz fikir vermeye çalışabilirim. Öncelikle çocukların müzik öğrenmeleri ve yapmaları eşittir enstrüman öğrenmeleri demek değil. Küçük yaştan itibaren çocukla yapılabilecek farklı müzik aktiviteleri var: 

  • Şarkı söylemek,
  • Dans etmek,
  • Evde tencere, tava, masa ne varsa ritm enstrümanı gibi kullanmak, 
  • Tekerlemeler söylemek,
  • Aktif müzik dinlemek gibi.

Bir çocuğu enstrümana başlatmadan önce müziğin onun hayatında bir yeri olduğundan emin olalım. Müzik hakkında konuşmak, klasik müzik bestecilerinin hayat hikayelerini okumak (çocuk kitabı şeklinde yazılmış olanları da var), konser seyretmek, enstrüman resimlerine bakmak, enstrüman çalan eş, dost, arkadaş varsa çocuğa çevreden örnekler göstermek gibi. Aksi takdirde sadece enstrüman çaldırmaya çalışmak bazen havada kalabiliyor. Bütün bunları yaptıktan çocuğun kendiliğinden gördüğü enstrüman örneklerinden bir tanesine yönelmesi çok olası, ki bence en güzeli de bu. Kendi isteği ve hevesi ile başladığı enstrüman ile ilişkisi uzun soluklu olacaktır. Ayrıca evde enstrüman çalan birinin olması da benim gördüğüm kadarıyla çok teşvik edici oluyor. Çocuklar, evde görmedikleri, ebeveynlerinin yanaşmadığı kültürlerle kendileri de pek kaynaşmak istemiyorlar. Enstrüman bilmeyen bir ebeveyn veya çocuk yetiştiricisi iseniz ve fırsatınız varsa çocuk ile beraber kendinize de müzik dersi almanızı tavsiye ederim 🙂 Ama vakit ve olanaklar sınırlı, biliyorum. O yüzden çocuk enstrümanına çalışırken (özellikle ilk zamanlarda) onun yanınızda olmanız, kendi anladığınız kadarı ile ona yardımcı olmanız bile çocuk için motivasyon olacaktır.

Umarım faydalı olmuştur. Yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıya bırakabilirsiniz. Kitap tavsiyesi: Klasik Müzik Masalları (Bach, Mozart, Chopin, Beehoven): http://doganegmont.com.tr/okulcagi/kitap/klasik-muzik-masallari-mozart 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s